Vyhledat
  • Mája Hajdíková

#10 - 7 klíčů, jak v sobě najít motivaciDnešní doba je náročná, především v tom, že se nám zhroutily základní pilíře potřeb, které nás motivovali k tomu se sebou něco dělat. Rok jsme měli omezen veškerý sociální kontakt, postupně nám brali vše, co nás motivovalo k tomu mít v nadsázce radost ze života, nejen práci, domácnost a zase práci.


Pro mnoho z nás je zásadním momentem uvědomění, že jsme v minulosti hledali naplnění "tam venku", mysleli jsme, že to, co děláme každý den nás naplňuje a dělá šťastnými. Každý den mi přistanou zprávy mnoha žen, které vnímají tuto situaci úzkostlivě, až depresivně a nevidí východisko. Nemohou nalézt nový životní smysl a motivaci, která by se stala novým pohonem jejich životů.


Byli jsme a jsme nuceni být sami se sebou. Více přemýšlíme nad smyslem toho, co nás naplňuje, co ne, co ve svém životě chceme a nechceme a vznikají nové životní hodnoty a dilemata, rozpady a zároveň životní změny a nové začátky.


To vše je naprosto v pořádku. Ani srdeční tep není jednoduchá rovná čára, tam najdete pouze smrt. Prostor a život, kde nejsou vzestupy a pády nás zkrátka dlouhodobě nemůže a nebude ani naplňovat a čím více se bráníme udělat kroky kupředu a změnit to, co nefunguje, tím více trpíme.


Každou odpověď, kterou hledáte, máte již ve svém nitru.


Klíč číslo 1


Hledejte odpovědi uvnitř sebe samých.

Vím sama, jak moc je to těžké, ale první věc, kterou je potřeba udělat, abyste nastartovali svou motivaci, tak je potřeba nastavit si zrcadlo, v ryzí upřímnosti a pravdě, ve které se vám zobrazí problémy, s kterými nejste vnitřně v souladu a chcete je z hloubky svého srdce změnit. Teprve hluboká vnitřní pravda bude vašim hnacím pohonem až k dosažení pozitivních změn ve vašem životě.


Klíč číslo 2


Začněte dělat věci jinak, než doposud.

Snadno se ztrácíme v zajetých vzorcích a když začneme, uděláme pár krůčků vpřed, zastavíme se, dojde nám motivace. Za pár dnů, týdnů, měsíců se postupně vracíme do těch starých vzorců, zajetých kolejí a stačí opravdu málo. Například když nám do cesty vstoupí jakýkoli problém z vnějšího prostředí, nebo překážka a jsme opět několik mil zpět a začínáme znovu a znovu. Můžete tomu ale předejít. Každý máme na výběr a je naše rozhodnutí, co do svého života pustíme a co ne. Stejně tak naše myšlenky, které jsou během dne z 90 procent se opakující, určují právě to, jestli uspějeme, nebo neuspějeme. Pokud si tedy budete říkat zvládnu to - budete mít pravdu, jestli si budete říkat, že to nezvládnete, tak budete mít také pravdu. Vše co se bude odehrávat máte pevně ve svých rukou, jen je potřeba si to uvědomit a začít dělat krůčky k tomu, abyste se v tom, co děláte cítili dobře. Přestaňte dělat to, co vám energii bere. To je hlavním vodítkem, které vás dovede k úspěchu v čemkoliv.


Klíč číslo 3


Dělejte to pro sebe

Pamatujte, že pokud se vám něco nelíbí, ať už na vás samých, nebo na někom, či něčem tam venku, vždy byste měli začít sami od sebe. Nikdo jiný za Vás motivaci nenajde. Může vám dát vodítka, s kterými naleznete to, co potřebujete, nicméně nemůže udělat kroky vpřed ke změně. Vy sami jediní víte, co je pro vás nejlepší, je to vaše cesta, vaše proměna. Proto nedejte na to, co chtějí jiní lidé, abyste se změnili, byli někým jiným, lepším člověkem? Kdo to určuje? Kdo by to měl vědět lépe, než vy sami? Je to těžké, ale vracím se k prvnímu klíči, který říká, že máte hledat odpovědi uvnitř sebe samých. Věřte, že odpověď dostanete vždy, řídíte se totiž svými vlastními pocity. Samozřejmě to není o tom, že se v tu chvíli nemůžete rozhodnout špatně, ale je to vaše cesta, musíte si projít i chybami, abyste rostli, byli příště poučeni a byli bohatší o zkušenosti, které vám už nikdy nikdo nevezme. Pro příště budete vědět jak se rozhodnout, co udělat jinak. Nebojte se chyb a pamatujte, že v přítomnosti děláte vždy to nejlepší co můžete a umíte.


Klíč číslo 4


Mějte víru v sebe i druhé

Vše co se děje, má svůj význam a důvod. Všechny problémy, kterými se trápíme a trpíme, jsou pouze důsledkem rozhodnutí, myšlení a činů, které jsme v minulosti udělali. To ale nesnižuje naši hodnotu, nedělá nás to špatnými lidmi, ba naopak nás to učí, že každou další zkušeností jsme silnějšími jedinci, sami v sobě. Nehledejte proto víru a motivaci nikde jinde, jak uvnitř sebe. Také to, jestli se s někým spojíte, půjdete životem společně za svým snem, či cílem, si žádá velkou dávku důvěry a víry v sebe sama. Nikdy nemůžete mít kvalitní cestu, dokud na sobě nezačnete pracovat v tichosti uvnitř sebe. Protože, když pracujete na své změně, změní se i váš pohled na vás samé i na svět okolo vás.


Klíč číslo 5


Vše má svůj čas

Nic na světe se neobejde bez toho, abyste tomu dopřáli prostor a čas. Většina mých klientek by chtěla na sobě vidět změny nejlépe hned a s co nejmenším úsilím. Mnohokrát jsem slyšela věty typu, že na to nestačí, nezvládnou to, že to neumí tak, jako ostatní, nejsou v sobě tak silné,... No a ? V čem je problém? Srovnáváme se s jinými lidmi, místo toho, aby jediný člověk, s kterým se budeme srovnávat byli mi sami. Nikdo, opakuji nikdo, není stejný jako vy, každý má jinou cestu. Někomu půjde hubnutí raz dva, najde motivaci hned a třeba při té cestě se stačí stát duchovně osvíceným a milionářem zároveň. Důležité je, co chcete a co cítíte jako vaši cestu vy sami, kdo jste vy, kým jste byli včera a chtějte být lepší než dnes. Jděte krůček po krůčku a hledejte možnosti a řešení k tomu, co nefunguje. Jeden malinký krůček je tisíckrát efektivnější, jak jeden velký unáhlený krok.


Klíč číslo 6


Začni mít sám sebe jako prioritu

Bez toho, aby jste měli sami sebe na prvním místě to zkrátka nepůjde. Chápu, jste zvyklí na to, nejdříve obstarat domácnost, práci, děti, partnery, .. ale zamyslete se do hloubky, kdo to všechno dělá? Pokud nebudete mít sami sebe na prvním místě, budete více dávat než brát, kolik vám může zbýt energie na to, dělat něco pro sebe? Maximálně večer padnete na pusu a každý den si říkáte "začnu zítra, dnes už na to nemám energii", není to tak? Investujete energii tam, kde vám to nic nedává? Přestaňte s tím a to hned teď. Vše co v životě máte a nemáte je pouze důsledkem vašich rozhodnutí, bohužel ve většině případů nevědomých a zacyklených vzorců chování, které nám připadají "normální", udělejte si proto pořádek v tom, co vám slouží, z čeho máte dobrý pocit a toho, co vám již neslouží, to odstraňte a přestaňte tomu dávat energii, nebo to změňte.


Klíč číslo 7


Začni hledat to dobré i na svých problémech

Znáte rčení, že "když nejde o život, nejde o nic"? Každý váš problém, či situace, ať už si to nyní uvědomujete, či nikoli, má řešení a to hned několik. Paradoxem je, že lidé se dívají pouze na vzniklou situaci a problém, z jednoho úhlu pohledu a zůstanou viset v myšlenkách, jak jsou na tom špatně, kdo jim co udělal, nebo co komu udělali, že tak skončili, zkrátka uvíznou v roli oběti. Dávají si vinu, jak mohli být v minulosti lepší, silnější a vědomější, hubenější, uznalejší a já nevím co ještě. To ale není žádné řešení. Zamyslete se nad tím, kde byste byli, kdyby jste našli odvahu podívat se čelem v pravdě k situaci, problému a řekli si, tohle je špatně. No dobře, co s tím mohu teď v tuto chvíli udělat? Najděte si alespoň 3 kroky a vůbec nemusí být nijak velké. Stačí malé změny, které povedou k tomu, že půjdete vpřed. Nestůjte za žádných okolností na místě, nečekejte na nikoho zvenčí, že vás přijde zachránit a spasit váš život. Vezměte si zpět svou sílu a začněte si budovat sebevědomí. Vědomí toho, že to zvládnete, ať už sami, nebo s někým, nebraňte se žádné z možností. Za každé situace se zhluboka nadechněte a jděte tam, kam vás srdce vede, ať už se to bude zdát jakkoliv postrádající smysl. Právě tam uvidíte světýlko naděje a motivaci k tomu, jít dál, protože najednou najdete své proč jít.


PAMATUJTE NA TO, ŽE VESMÍR, ŽIVOT A I MY SAMI JDEME V KAŽDÉM OKAMŽIKU POUZE VPŘED. POKUD SE ZUBY NEHTY BRÁNÍME TOMU CO MÁ PŘIJÍT, NEBO TOMU, CO JE, NECHCEME VIDĚT REALITU TAKOVOU JAKÁ JE, VŽDY NÁS TO BUDE JEN BOLET A MY SE ZKRÁTKA BUDEME TOČIT V ZAČAROVANÉM KRUHU. AŽ V MOMENTU, KDY NÁS ŽIVOT POLOŽÍ NA LOPATKY, NAPŘÍKLAD ONEMOCNÍME, UŽ NÁM NEZBYDE NIC JINÉHO, JAK ZMĚNIT TO, ČEMU JSME MOHLI PRACÍ NA SOBĚ PŘEDEJÍT.19 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše