#15 PROČ NUTRIČNÍ KETO - "DIETA"

PROČ JE TAK MOC NEBEZPEČNÉ VĚŘIT KAŽDÉ ZÁZRAČNÉ DIETĚ A TZV. KOKTEJLOVÉ STRAVĚ?

PROČ SI DÁVAT POZOR NA PRÁŠKOVÉ, KOKTEJLOVÉ JÍDLA A VSADIT PŘEDEVŠÍM NA PLNOHODNOTNÉ, KVALITNÍ POTRAVINY?

PROČ "DIETY" NEFUNGUJÍ?Obecně vzato se zabývám zdravým životním stylem již 9 let, z toho 5 let působím jako výživová specialistka a koučka zdravého životního stylu. Za svou praxi jsem se setkala s mnohými názory a pohledy na zdravé stravování, také jsem si prošla x druhů dietních pravidel sama na sobě. S čím se ale setkávám čím dál častěji je názor, že při dietě by se mělo hubnout hlavně co nejrychleji.


Vnímám, že náhled nejen žen na jejich zdraví je čím dál více zkreslený, především mnoha informacemi, které se objevují ze strany reklam na různé typy diet, jako například low carb stravování, nebo právě zmíněné ketodiety, ty práškové však nemají se zdravím nic společného, nejsou dány k dlouhodobému stravování, dlouhodobě jsou opravdu neudržitelné, jak finančně, tak mají také špatné dopady na naše zdraví.


Ne, opravdu není zdravé zhubnout 10, nebo 20 kg za měsíc či dva. Je to zcela v rozporu se zdravím. Když se snažíte vyhledat cokoli o zdravém hubnutí a zadáte do vyhledavačů slovo nutriční ketodieta, najde vám to pouze - "jak zhubnout rychle, efektivní hubnutí, ketodieta koktejly, tyčinky, aj.". Pokud ale budeme přemýšlet nad důsledky a zaměříme se na to, v jakém zdravotním a celkovém stavu se nyní nacházíme, může být pro nás tento přístup naopak destruktivní a můžeme si na spoustu let dopředu koledovat o ještě větší zdravotní problémy.


Je důležité si vážit svého těla, skrze něj přeci můžeme existovat. Opravdu mě nepřestane udivovat tak malá informovanost ohledně stravování, které je základem, který provádí dnes a denně každý z nás, bohužel většina z nás nevědomě. Proto mi dovolte pár slov o tom, co je to nutriční ketodieta a nízkosacharidové low carb stravování, které naopak může vyřešit mnoho našich zdravotních či psychických problémů.


Nutriční ketogenní nebo „keto“ dieta je stravovací proces s nízkým obsahem sacharidů a tuků, který se po staletí používá k léčbě konkrétních zdravotních stavů. V 19. století se ketogenní strava běžně používala jako pomoc při kontrole diabetu (pozor, ne však prášková, ani s různými náhraškami stravy!). V roce 1920 byl zavedena jako účinná léčba epilepsie u dětí, u nichž byla léčba neúčinná. Ketogenní strava byla také testována a používána v pečlivě sledovaném prostředí pro rakovinu, cukrovku, syndrom polycystických vaječníků a Alzheimerovu chorobu.

Opravdu nemám ráda slovo "dieta", protože tohle slovo znamená opravdu více a mělo by se u něj jít do hloubky, bohužel to slovo vládne lidem více, než se nám leckdo pokouší namluvit.


Pravděpodobně čtete různé příspěvky od žen, které díky ketodietě zhubli zázračně za 4 týdny 20 kg, že teď je šťastnější ženou, život se jim od základu změnil a kamarádky by si to s nimi chtěly hned vyměnit, manžel je z nich nadšený, děti jsou s nimi teď raději...


Když lidé říkají, že jim zhubnutí změnilo život, často tím ve skutečnosti myslí, že jim změnilo pohled na sebe. Vnímání sebe sama, což následně ovlivňuje způsob, jak komunikují se svým okolím. Ano, můžete rychle zhubnout a cítit se lépe, ale to ještě neznamená, že budete zdravější, protože se jedná o destruktivní zacházení s tělem, které to dříve nebo později projeví.


Na druhou stranu naprosto chápu, že z něčeho vycházíte :)

Třeba jste si přečetli předchozí odstavce a říkáte si, ta ženská je cvok. "Jistěže má váha obsahuje problém, který musím řešit, ale potřebuji to rychle". Rozumím Vám více, než si myslíte.


Ale věřte, že hubnutí a uzdravení nemusí být až takový drastický boj o 800 kcal na den, hladovění, práškových jídlech, nutri tyčinkách, koktejlech a podobně. Máte jen ve svých rukou být sebe-vědomé hned teď, tak jako je ve vašich rukou začít milovat život a lidi v něm, dělat věci jimž se chcete věnovat, a mezitím vesele a zdravě hubnout.


Není-li emoční přejídání, ketodieta, low carb stravování a téma "vztahu k jídlu" váš šálek kávy chápu to a respektuji. Jde-li vám především o to, jak upevnit své zdraví, třeba i zhubnout nějaké to kilo a začít se cítit lépe - tak si přečtěte více o tom, jak nutriční ketodieta, na základě opravdových a kvalitních potravin funguje.


Odhaduje se, že dvě z pěti žen neustále drží nějakou dietu. Nechci být jednou z nich. Nechci a nikdy jsem nechtěla používat nutriční aplikace a počítat každou přijatou kalorii, jako nějaký robot, nechci zkrátka propásnout život, protože mám dietu a musím se omezit v opravdovém jídle a pít koktejly, neméně na tom, že za to vyhodím tisíce.


Když jsem sama přecházela na nízkosacharidové stravování a postupně na keto, vnímala jsem to, jako omezení. Myslela jsem na všechny věci, které si už nemůžu dát, počítala kalorie. Celou mě stravování pohltilo tak, že jsem nemyslela na nic jiného a jen se ještě více nervovala.


Nicméně restriktivní myšlení nám vtloukali do hlavy od mládí a není vždy lehké se přes to přenést. Všude nám říkají, že svému tělu nemůžeme důvěřovat. Musíme mít nad ním moc, máme-li zhubnout, cítit se skvěle a být hodni lásky.


Jak si uvědomit, že je čas zkoncovat s dietami?


- Sledujete každý ždibíček, který sníte, a ujišťujete se že vám pomůže dosáhnout vašich cílů.

- V jednom kuse jste nafouklí a zaboha nemůžete přijít na to, jaká potravina to způsobuje.

- V situacích, které se týkají jídla jste vystresovaní.

- Váš menstruační cyklus není v pořádku - vynechává, nebo trpíte silným PMS a tak dále.

- Přistihnete se často při tom, jak jenom mluvíte o jídle.

- Znervózňuje vás představa, že byste vynechali cvičení.


Pokud Vám tohle všechno dělá problém, mám pro vás dvě rady:


  1. Pěstujte si otevřenost, vůči jiným názorům a ochotu naslouchat vlastnímu tělu.

  2. Udělejte si čas sami na sebe, abyste mohli naslouchat svému tělu.

Je potřeba pečovat o sebe tak, aby ta PÉČE odpovídala vašim emocionálním, mentálním i fyzickým potřebám, omezili naopak to, co pro Vaše tělo je zcela destruktivní a může vám život zkomplikovat a přinést zdravotní problémy. Je potřeba se začít seznamovat s potřebami vašeho těla. Proto také směřuji ve svém koučinku klientky zpět samé k sobě, protože to je jediná cesta, na které se v dlouhodobém horizontu můžete UZDRAVIT A PŘEDEVŠÍM BÝT ZDRAVÉ A VÁHU SI TAKÉ UDRŽET.


Pokud jste zalezlí v "králičí noře", jako jsem byla já, nevěříte v jídle sami sobě, pociťujete silnou nenávist nebo odpor k vlastnímu tělu nebo je vám na nic z toho, že držíte dietu, napište mi, pomohla jsem stovkám žen a věřím, že společně najdeme tu správnou cestu, na které se už dál trápit nebudete :)
44 zobrazení0 komentář