Vyhledat
  • Mája Hajdíková

#5 - (GI) Glykemický index potravinV dnešním podcastu se dozvíte:

  • Co je glykemický index a jak ovlivňuje hubnutí?

  • Jaké potraviny s vysokým GI jsou vhodné a které naopak nevhodne?

  • Jak jsou na tom s GI brambory a pečivo?

  • Řeší hlídání GI všechny problémy při hubnutí?

Možná jste už na tento termín narazili.


Glykemický index (GI) je vyjádřen číslem. Co ale toto číslo vlastně znamená a k čemu nám je dobré?


Glykemický index zjednodušeně vyjadřuje rychlost za jakou se sacharidy obsažené v přijímané potravě přemění v trávícím traktu na glukózu a ta se dostane do krevního oběhu. Vyjádření Glykemického indexu je relativní, protože index hodnoty 100 má právě glukóza.


Nejedná se ale o hodnotu nejvyšší. Existuje spousty potravin s větším glykemickým indexem než 100.


Čím rychleji dokáže potravina zvýšit hladinu glukózy v krvi, tím má potravina vyšší glykemický index. Nejvyšších hodnot dosahují jednoduché sacharidy, nejnižších komplexní sacharidy.


Glykemický index v potravině je ovlivněn mnoha faktory, jako je třeba množství vlákniny, obsah tuků, kyselin, sacharózy nebo technické zpracování.


Jsou potraviny s vysokým glykemickým indexem špatné?

Sníme-li potravinu, která má vysoký glykemický index, velice brzy po jídle dostáváme hlad a často i chuť na sladké. V nejhorším případě obojí. Proto se často doporučuje jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem. Zobecníme-li, valná většina potravin s vysokým glykemickým indexem není dvakrát zdravá a přispívá k tvorbě tělesného tuku.


Jsou potraviny s nízkým glykemickým indexem řešením při snižování tuků v těle?

Bohužel ani to nejde říct na 100%. Glykemický index je jedna z hodnot, kterou má cenu u potravy sledovat. Projděte si tabulku potravin s indexem níže. Glykemický index ale není spasitelný. Kupříkladu celozrnné pečivo nebo těstoviny mají nízký glykemický index, přesto se jedná o potraviny, které není doporučeno konzumovat, pokud se chcete zbavit tělesného tuku.


Má cenu sledovat glykemický index při hubnutí a zbavování se tuků?

Ano, rozhodně má. Nejedná se ale o jedinou hodnotu, kterou by jste měli sledovat. Většina potravin s GI pod 50 je vhodná při zbavování se tělesného tuku. Potraviny s nižším glykemickým indexem pod 50, kterým by jste se měli naopak, pokut do jen jde vyhnout jsou například: těstoviny, pečivo, brambory, rýže, mléčné výrobky, Musli všeho druhu ale i ovoce, které při spakování tuků nepatří na jídelníček.
59 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše