Vyhledat
  • Mája Hajdíková

#3 - 7 Mýtů o mléce

Aktualizace: dub 23
1. Mýtus - Mléko zahleňuje.


Jedním z nejčastěji řešených témat ohledně mléka je, že zahleňuje, jak je to tedy ve skutečnosti?


Mléko vytváří na sliznici trávicího traktu ochranný film (emulze tuku a vody), který se po velmi krátké době trávením rozkládá na základní živiny. V minulosti se naopak této vlastnosti mléka využívalo při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.2. Mýtus - Mléko není pro člověka vhodné.


Člověk se od ostatních savců podstatně liší, je jediným, který vyžaduje dlouhodobou péči. Vápník, který je obsažen v mléce vstřebáváme nejsnáze právě z kravského mléka a to po celý život, bez vlivu na věk, či kondici jedince. Pokud má člověk problém s trávením mléka, jedná se o individuální anomálii, nikoli o obecný předpoklad. Tato tzv. laktózová intolerance se vyskytuje přibližně jen u 8 - 10 % lidské populace. Dle výzkumů byl u Evropanů dokonce objeven gen, který jim v dospělosti lépe pomáhá trávit mléko.


3. Mýtus - Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty, tzv. „éčka“.


Při výrobě trvalinlivého mléka se žádné přídatné látky nedávají, trvanlivost je dosahována díky tepelnému ošetření - tzv. metodou UHT ("ultra heat treatment") a poté díky speciálnímu obalu, který zabraňuje přístupu světla a vzduchu. Ani v případě pasterizovaného čerstvého mléka nejsou používány žádné konzervanty, zde je nižší datum spotřeby dáno nižší teplotou ošetření.4. Mýtus - Mléko a další mléčné výrobky zdrojem mnoha zdravotních komplikací.


Dle lékařů vápník, jehož je mléko nenahraditelným zdrojem, je nezbytný pro pohyb svalů, přenos signálů v nervovém systému, umožňuje srážení krve a je také nezbytný například pro pohyb spermií. Kromě toho mléko obsahuje také celou řadu vitamínů: A, D, B12, nebo B1, obsahuje také selen, který zpomaluje proces stárnutí a přispívá k ochraně imunitního systému. Například zakysané mléčné výrobky mohou napomáhat a chránit před infekcemi, upravovat poruchy trávení, ale také zlepšovat pleť. Pití mléka tedy není vhodné především pro ty, kteří trpí na alergii mléčné bílkoviny, či u osob s nesnášenlivostí mléčného cukru.


5. Mýtus - Čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé.


Obsahy bílkovin, vitamínů a minerálů se zde téměř neliší. Tepelným ošetřením mléka se ztrácí maximálně 10% výživných látek. Tepelně neošetřené nadojené, čerstvé mléko může navíc obsahovat choroboplodné zárodky, naproti tomu u trvanlivého, či pasterizovaného je větší garance, že je bezpečné.


6. Mýtus - Náš jídelníček obsahuje dostatek vápníku a člověk jej nemusí doplňovat konzumací mléka.


Mléko a mléčné výrobky jsou z hlediska příjmu vápníku zcela nenahraditelné. Jiné potraviny ho sice obsahují, nicméně náš organismus není schopný z nich vstřebat dostatečnou část. Navíc naše tělo dokáže vápník v dětství spotřebovat 50% a v dospělosti už je to pouze 20% z celkového přijatého vápníku. Nejvhodnější je polotučné mléko, či polotučný jogurt. Odborníci na metabolismus se shodují v názoru, že využitelnost vápníku z mléka a mléčných výrobků je vysoká, především proto, že mléko neobsahuje látky, které vážou vápník do nevstřebatelné formy. Naopak obsahuje laktózu a aminokyseliny, které využitelnost vápníku ještě zvyšují.7. Mýtus - Mléko je tučné a má moc kalorií.


Obsah tuku v mléce zavísí na stupni odstředění mléčných výrobků. Trh v dnešní době nabízí širokou nabídku produktů s různým obsahem tuku. Navíc je potřeba říci, že energetický obsah sklenice polotučného mléka odpovídá energetickému obsahu poloviny jablka. (Zdroj: https://www.vyzivaspol.cz/vyziva-a-potraviny-myty-a-realita/myty-o-mlece/)


A jak to máte s pitím mléka Vy? Napište do komentáře :)


86 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše