Vyhledat
  • Mája Hajdíková

#7 - 7 snadných cest jak hubnout zdravěji a efektivněji


Na internetu je spousta špatných informací o hubnutí. Hodně z toho, co je doporučeno, je přinejlepším diskutabilní a není založeno na žádné skutečné vědě. Existuje však několik přírodních metod, které skutečně fungují, denně je využívám při práci se svými klientkami, bez použití zbytečných suplementů, zázračných pilulek na hubnutí, nebo nesmyslných diet. Pokud si nevíte rady jak na to a už dlouho se plácáte v tom, jak si sestavit správně jídelníček, který bude vyhovovat právě vašim potřebám a nechcete používat jen obecné rady, napište mi a domluvíme se na spolupráci. Zde je tedy 30 snadných způsobů, jak přirozeně zhubnout.

1. Přidejte si do stravy bílkoviny

Pokud jde o hubnutí, protein je králem živin. Vaše tělo spaluje kalorie při trávení a metabolizaci bílkovin, které jíte, takže strava s vysokým obsahem bílkovin může zvýšit metabolismus až o 80–100 kalorií denně Díky stravě s vysokým obsahem bílkovin se budete cítit plnější a snížíte chuť k jídlu. Některé studie ve skutečnosti ukazují, že lidé jedí o 400 méně kalorií denně při stravě s vysokým obsahem bílkovin. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je snídaně s vysokým obsahem bílkovin (například vejce), může mít silný účinek.2. Jezte celé jednosložkové potraviny

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste se stali zdravějšími, je založit svou stravu na celých jednosložkových potravinách. Tímto způsobem eliminujete drtivou většinu přidaného cukru, přidaného tuku a zpracovaných potravin. Většina celých potravin je přirozeně velmi sytá, takže je mnohem snazší udržovat se v mezích zdravých kalorií. Kromě toho konzumace celých potravin také poskytuje tělu mnoho základních živin, které potřebuje ke správnému fungování. Úbytek hmotnosti často následuje jako přirozený vedlejší účinek konzumace celých potravin.


Jablka, fazole a mrkev jsou jednosložkové potraviny. Vídeňské párky, chléb a polévky nejsou. V zásadě musíte hledat potraviny, které na obalu nemají seznam přísad. Ovoce, zelenina, celozrnné a fazole, ořechy a semena, maso, vejce a některé mléčné výrobky a další takové potraviny, které se vyskytují v přírodě. Pokud by surovina byla vyrobena nebo zpracována v továrně, je nepravděpodobné, že by šlo o jednosložkovou potravinu.


3. Vyvarujte se zpracovaných potravin

Zpracované potraviny mají obvykle vysoký obsah přidaných cukrů, tuků a kalorií. A co víc, zpracované potraviny jsou navrženy tak, abyste jich chtěli jíst co nejvíce. Je mnohem pravděpodobnější, že způsobí nezdravé návykové stravování než nezpracované potraviny (viz. bod 2).


4. Zásobte se zdravými potravinami

Studie prokázaly, že jídlo, které doma chováte, výrazně ovlivňuje váhu a stravovací chování. Tím, že budete mít vždy k dispozici zdravé jídlo, snížíte pravděpodobnost, že vy nebo ostatní členové rodiny budete jíst nezdravě. Existuje také mnoho zdravých a přírodních svačinek, které se snadno připravují a berou s sebou na cesty. Patří mezi ně jogurt, celé ovoce, ořechy, mrkev, nebo například vejce natvrdo.


5. Omezte příjem přidaného cukru

Jíst hodně přidaného cukru je spojeno s některými z předních světových chorob z obezity, včetně srdečních chorob, cukrovky typu 2 a rakoviny.

V zásadě každý den jíme asi 15 čajových lžiček přidaného cukru. Toto množství je obvykle skryto v různých zpracovaných potravinách, je proto potřeba si uvědomit co denně do těla dáváte. Bohužel cukr je ukrytý v potravinách pod různými názvy a ne vždy je napsáno kolik přesně cukru produkt skutečně obsahuje.

Proto je také důležité číst etikety, jíst co nejméně zpracované potraviny a zajímat se o skladbu produktů, které do těla dáváme.


6. Pijte vodu

Ve skutečnosti je pravdou tvrzení, že pitná voda může napomoci při hubnutí. Pití 0,5 litru vody může zvýšit hodinu spálených kalorií o 24–30% po dobu jedné hodiny. Pití vody před jídlem může také vést ke snížení příjmu kalorií, zejména u lidí středního a vyššího věku. Je důležité nahradit sladké a perlivé nápoje obyčejnou vodou, cukr přidaný do těchto tekutin je návykový, proto může být ze začátku opravdu těžké tento návyk změnit, u klientek se nejvíce osvědčilo úplně nahradit tekutiny čajem, vodou a vodou s ovocem. Postupné vynechávání sladkých vod nemá v tomto případě efekt.

7. Jezte více ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou extrémně zdravá jídla vhodná pro hubnutí. Kromě vysokého obsahu vody, živin a vlákniny mají obvykle velmi nízkou energetickou hodnotu. To umožňuje jíst velké porce, aniž byste konzumovali příliš mnoho kalorií. Četné studie ukázaly, že lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny, mají tendenci vážit méně.


Vhodné je konzumovat 500 - 1000g zeleniny a 2 porce ovoce denně.

A jak to máte s hubnutím Vy? Jaké metody využíváte a které fungují?

87 zobrazení2 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše