Vyhledat
  • Mája Hajdíková

#8 - Motivace a touha uspět

Mnohokrát při své praxi výživového poradce jsem si říkala, co moje klientky potřebují. I když jsem procházela cestou hubnutí dvakrát a musela překonávat všechny ty překážky, tak jsem s každou další klientkou hledala odpověď na stále stejnou otázku.


Proč to hubnutí a změna jde někomu tak snadno a jiným vůbec, nebo extrémně pomalu?

Nabízely se mi odpovědi. Vycházela jsem především z vlastní zkušenosti a vzorců.


Říkala jsem si, vždyť jsi toho v životě tolik zvládla, tolik jsi toho překonala, tak přesně tím stejným s způsobem můžeš pomoci druhým.


Dlouhou dobu se ale opakovalo to stejné, nešlo to.


I když jsem do své práce dávala maximum, něco bylo totálně špatně.

A tak jsem hledala nové a nové způsoby, učila se z příruček a nalézala nové

techniky, které mi pomohou lépe pochopit

principy hubnutí a tím mi také ulehčí mou práci s klienty.Chci zdůraznit slovo ulehčit. To je něco, co jsem hledala celý život. Snažší cesty. Jak se vyhnout bolesti, jak se vyhnout svým emocím, někdy i lidem, kteří mi nebyli až tak příjemní.

A tak vznikaly opravdu únikové cesty, cesty, které mi měli pomoct vzdálit se ode mě samé.


Jak absurdně to zní jak to píšu, pochopíte jistě sami. Ve svých životech neustále hledáme cesty, jak bychom si to mohli zjednodušit, kopírujeme druhé, mnohdy chceme být jako oni, nebo lpíme na svých názorech, představách a věcech, takových, jaké by měli snad být.


Věříme tomu, že tato cesta bude tou nejsnažší, nejjednodušší a také, že na ni získáme to, co chceme, ať je to cokoliv.


Bohužel nám tato cesta dává neustále klacky pod nohy, nejde to, bolí to a zjišťujeme, že se vracíme do stále stejných vzorců, že to nějak nejde změnit a náš život, postava, myšlení, ... je vlastně ve stagnaci, stále na stejném místě.


Poznáváte se v tom? "Ale já přeci opravdu chci změnu", říkáte si, "chci být úspěšná, šťastná, milovaná, hubená, oblíbená, tak moc přeci chci" a nejde to?


Co tedy děláme špatně? Chybí nám motivace v tom, co děláme? Nebo jsem špatná já, když to nejde a ujedu na sladkém, nedokopu se k cvičení, při každém závazku se sebou něco dělat to vzdám a potom sama sebe viním? Nejsem na tu změnu připravena? Jsem odsouzená k tomu mít nadváhu, necítit se dobře sama se sebou? Nebo jaká ta cesta vlastně má být, jak má vypadat?


Věřte mi, že jsem si tyto otázky pokládala tak často, co jsem si vědoma toho, že existuji (smích). Nevěděla jsem vlastně ani co sama se sebou, nedokázala jsem vydržet sama v jedné místnosti, aniž bych od sebe neutíkala, jak do myšlenek, tak do zvyklostí, které mi v konečném důsledku ubližovaly.


Ať už to souviselo se způsobem, jakým přemýšlím, kterého jsem se nechtěla vzdát a držela se ho zuby, nehty, nebo mých závislostí na sladkém, než jsem nastoupila na cestu zdravého životního stylu. I teď stejně ujedu občas i nyní a snažím se sama sobě namluvit, že je to v pořádku.


Tohle a tisíce jiných výmluv zažívají všichni z nás dnes a denně. Jsme uzavřeni do sebe a přesvědčeni, že děláme to nejlepší co můžeme a nebo se smíříme s tím, že jsme zkrátka takoví a nemůžeme se změnit. Omyl, můžete vše, co si jen dokážete představit!


ŽIVOT JE ALE O ZMĚNĚ, JE O NEJISTOTĚ A PRÁVĚ TO NÁS MŮŽE POHÁNĚT KUPŘEDU. RÁNO SE PROBUDÍME A NEVÍME, CO NÁM TEN DEN PŘINESE, CO NOVÉHO SE NAUČÍME, CO OBJEVÍME, ZJISTÍME, S KÝM SE POTKÁME, CO UDĚLÁME, ALE HLAVNĚ, NEVĚŘÍME, ŽE TO MÁME VŠE VE SVÝCH RUKOU.


Své klientky jsem tedy začala vést stejně, jako se snažím vést sebe. Všechno co potřebujete máme již uvnitř sebe, veškerou sílu a moc vše změnit. Naučit se pracovat se svou myslí tak, aby jediný člověk, kterého potřebujete na Vaše cíle, sny, přání jste byli jen a jen vy.


Jediná jistota v životě je, že máte v tento okamžik sebe, proto je tak důležité najít odvahu a nebát se zažít i bolest, strach, nejistotu, zklamání, otevřete se tomu stejně, jako radosti, pocitu štěstí, ... protože jeden bez druhého nemůže existovat. Pokud neprocítíte počáteční bolest, strach, pády, nemůžete se v životě posunout a něco změnit.


Nikdo není zodpovědný za váš život, jen vy sami.


Proto, pokud chcete najít opravdovou motivaci, proč ráno vstát z postele, cvičit, jíst zdravě, ... musí to být především a jen o vás samých, o nikom jiném.


Musíte v sobě probudit sílu ke změně a jít do toho naplno.


Vše ve vašem životě se odvíjí od toho, co opravdu chcete a nechcete, na jakých věcech, myšlenkách a vzorcích lpíte, co se vám neustále opakuje a díky čemu nemůžete být tam, kde chcete.


Život je cesta, důležité je se probudit, uvědomit si, že v tom, v čem se nyní nacházíte se necítíte dobře a najít v sobě sílu to změnit. Udělejte cokoli jinak, jakákoli změna vyvolá reakci, pokud to nevyjde, opět to změňte, učte se ze svých chyb.


Bez toho nebudete nikdy žít život, který opravdu chcete.


Není to přes noc. Ti nejúspěšnější zažili pády nespočetněkrát, ale vždy vstali a šli dál po svojí cestě, proto jsou tím, kým jsou. A jdou neustále kupředu. Nejsou dokonalí, jen se poučili ze svých chyb a dělají vše proto, aby je už neopakovali.


Je potřeba uvěřit, že jakákoli vaše vlastnost, chyba, nebo cokoli, co se vám na sobě nelíbí můžete změnit. Vy sami. Že to zvládnete a máte na to tu sílu.


Není důležité, kam se na té cestě dostanete, nemusíte se stát úspěšnou modelkou, fitness guru, ani být zcela dokonalou, stačí, když na tu cestu proměny nastoupíte a budete si užívat každý moment svého pokroku, každého krůčku kupředu kdy nesklouznete do starých kolejí.

Nečekejte až se něco ve vašem životě změní samo. Buďte tou změnou vy.


A pokud potřebujete pomoci, proto tady nejsme sami, můžeme si navzájem pomoci být každý den o krůček lepší :)


Co Vás tedy brzdí začít a nebát se změny? Najít tu správnou motivaci?

158 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše